KSIĘŻA

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, chrystusowcy, TChr (Societas Christi pro Emigrantibus Polonis, SChr) to rzymskokatolickie zgromadzenie zakonne założone przez Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda 8 września 1932 roku. Organizatorem zakonu był Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy, któremu I Kapituła Generalna nadała tytuł Współzałożyciela. Pierwszą siedzibą zgromadzenia były Potulice.

Celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W szczególny sposób Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego poprzez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.

Przed II wojną światową oprócz Domu Macierzystego w Potulicach, zgromadzenie wybudowało Dom Główny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu oraz przejęło domy w Puszczykowie i Dolsku. W trakcie wojny Towarzystwo straciło cały majątek. Po wojnie odzyskało dom w Poznaniu gdzie do dziś znajduje się główna siedziba zgromadzenia. Poza Domem Głównym Towarzystwo obecnie ma też domy zakonne w Łomiankach, Puszczykowie, Ziębicach, dom rekolekcyjny w Częstochowie. Nowicjat zgromadzenia znajduje się w Mórkowie koło Leszna.

Chrystusowcy pracują:
w Polsce w parafiach archidiecezji: szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i bydgoskiej, posiadają również parafię w Poznaniu. Kapłani Towarzystwa Chrystusowego pełnią również funkcje kapelanów, w kilku domach zakonnych, należących do innych zakonów, znajdujących się na terenie archidiecezji poznańskiej;

za granicą w prowincjach: angielskiej: (Anglia, Irlandia, RPA, Islandia); australijsko-nowozelandzkiej; południowoamerykańskiej (Brazylia); francusko-hiszpańskiej; niemiecko-holendersko-włoskiej; północnoamerykańskiej (USA i Kanada); oraz delegatura wschodnia - kraje byłego ZSRR

Oficjalna strona: www.chrystusowcy.pl

• ks. Krzysztof Musiałek SChr Proboszcz

kontakt poczta : krzysztofm@post.pl       tel.: 509 501 721

27 października 2017r. 5735
  • ks. Rafał Jerzy Sorkowicz SChr Wikariusz

rsorkowicz@gmail.com    tel.: 798 805 422

02 grudnia 2017r. 3258
  • Ks. Maciej Onaszkiewicz Schr

22 sierpnia 207
  • ks. Mieczysław Dusza SChr

01 września 2019r. 1231
  • ks. Adam Staszczak SChr - kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie

01 września 2019r. 1784
  • ks. Tadeusz Zachara SChr Rezydent

Od września 2018 r. rezydent w Parafii św. Katarzyny w Goleniowie.

21 listopada 2017r. 3397