KSIĘŻA

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, chrystusowcy, TChr (Societas Christi pro Emigrantibus Polonis, SChr) to rzymskokatolickie zgromadzenie zakonne założone przez Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda 8 września 1932 roku. Organizatorem zakonu był Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy, któremu I Kapituła Generalna nadała tytuł Współzałożyciela. Pierwszą siedzibą zgromadzenia były Potulice.

Celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W szczególny sposób Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego poprzez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.

Przed II wojną światową oprócz Domu Macierzystego w Potulicach, zgromadzenie wybudowało Dom Główny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu oraz przejęło domy w Puszczykowie i Dolsku. W trakcie wojny Towarzystwo straciło cały majątek. Po wojnie odzyskało dom w Poznaniu gdzie do dziś znajduje się główna siedziba zgromadzenia. Poza Domem Głównym Towarzystwo obecnie ma też domy zakonne w Łomiankach, Puszczykowie, Ziębicach, dom rekolekcyjny w Częstochowie. Nowicjat zgromadzenia znajduje się w Mórkowie koło Leszna.

Chrystusowcy pracują: w Polsce w parafiach archidiecezji: szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i bydgoskiej, posiadają również parafię w Poznaniu. Kapłani Towarzystwa Chrystusowego pełnią również funkcje kapelanów, w kilku domach zakonnych, należących do innych zakonów, znajdujących się na terenie archidiecezji poznańskiej; za granicą w prowincjach: angielskiej: (Anglia, Irlandia, RPA, Islandia); australijsko-nowozelandzkiej; południowoamerykańskiej (Brazylia); francusko-hiszpańskiej; niemiecko-holendersko-włoskiej; północnoamerykańskiej (USA i Kanada); oraz delegatura wschodnia - kraje byłego ZSRR

Oficjalna strona: www.chrystusowcy.pl

Daty święceń kapłańskich:

Ks. Tadeusz - 20.05.1971

ks. Adam - 23.05.1984

ks. Proboszcz - 26.05.1992

ks. Rafał - 23.05.2006

ks. Maciej - 23.05.2017

• Ks. Mirosław Czerwiński SChr PROBOSZCZ

mirczerw@gmail.com

05 sierpnia 2022r. 1025
  • ks. Rafał Jerzy Sorkowicz SChr WIKARIUSZ

rsorkowicz@gmail.com    tel.: 798 805 422

02 grudnia 2017r. 6716
  • Ks. Maciej Onaszkiewicz SChr

22 sierpnia 2020r. 2782
  • ks. Adam Staszczak SChr - kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie

01 września 2019r. 8357
  • ks. Tadeusz Zachara SChr Rezydent

Od września 2018 r. rezydent w Parafii św. Katarzyny w Goleniowie.

21 listopada 2017r. 5447