dodano: 2017-06-26 11:18:27 edycja: 2021-05-18 22:06:17 autor: 1 odsłon: 8197

KSIĘŻA

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, chrystusowcy, TChr (Societas Christi pro Emigrantibus Polonis, SChr) to rzymskokatolickie zgromadzenie zakonne założone przez Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda 8 września 1932 roku. Organizatorem zakonu był Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy, któremu I Kapituła Generalna nadała tytuł Współzałożyciela. Pierwszą siedzibą zgromadzenia były Potulice.

Celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W szczególny sposób Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego poprzez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.

Przed II wojną światową oprócz Domu Macierzystego w Potulicach, zgromadzenie wybudowało Dom Główny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu oraz przejęło domy w Puszczykowie i Dolsku. W trakcie wojny Towarzystwo straciło cały majątek. Po wojnie odzyskało dom w Poznaniu gdzie do dziś znajduje się główna siedziba zgromadzenia. Poza Domem Głównym Towarzystwo obecnie ma też domy zakonne w Łomiankach, Puszczykowie, Ziębicach, dom rekolekcyjny w Częstochowie. Nowicjat zgromadzenia znajduje się w Mórkowie koło Leszna.

Chrystusowcy pracują: w Polsce w parafiach archidiecezji: szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i bydgoskiej, posiadają również parafię w Poznaniu. Kapłani Towarzystwa Chrystusowego pełnią również funkcje kapelanów, w kilku domach zakonnych, należących do innych zakonów, znajdujących się na terenie archidiecezji poznańskiej; za granicą w prowincjach: angielskiej: (Anglia, Irlandia, RPA, Islandia); australijsko-nowozelandzkiej; południowoamerykańskiej (Brazylia); francusko-hiszpańskiej; niemiecko-holendersko-włoskiej; północnoamerykańskiej (USA i Kanada); oraz delegatura wschodnia - kraje byłego ZSRR

Oficjalna strona: www.chrystusowcy.pl 

Daty święceń kapłańskich:

Ks. Tadeusz - 20.05.1971

ks. Adam - 23.05.1984

ks. Proboszcz - 16.05.1989

ks. Rafał - 23.05.2006

ks. Maciej - 23.05.2017

ks. Mieczysław - 22.05.2018

 



  • ks. Krzysztof Musiałek SChr Proboszcz

    kontakt poczta : krzysztofm@post.pl       tel.: 509 501 721

    27 października 2017r. 7039
  • ks. Rafał Jerzy Sorkowicz SChr Wikariusz

    rsorkowicz@gmail.com    tel.: 798 805 422

    02 grudnia 2017r. 4325
  • Ks. Maciej Onaszkiewicz Schr

    22 sierpnia 2020r. 987
  • ks. Mieczysław Dusza SChr

    01 września 2019r. 2058
  • ks. Adam Staszczak SChr - kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie

    01 września 2019r. 3149
  • ks. Tadeusz Zachara SChr Rezydent

    Od września 2018 r. rezydent w Parafii św. Katarzyny w Goleniowie.

    21 listopada 2017r. 4139
  • 26 czerwca 2017r. 18 maja 1 8197