rsorkowicz@gmail.com
Urodził się 6 września 1978 roku w Braniewie, na Warmii. Ukończył szkołę Podstawową w Lipowinie i braniewskie Liceum Ekonomiczne. W 1998 roku rozpoczyna studia filologii polskiej w Szczecinie. W rok później wstępuje do zgromadzenia zakonnego księży i braci chrystusowców. W roku 2005 składa profesję wieczystą w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. W roku 2006 kończy w Poznaniu studia filozoficzno-teologiczne, broniąc pracę magisterską z teologii patrystycznej p.t. "Metafory Maryi i ich sens teologiczny w wybranych pismach św. Efrema Syryjczyka". W tym samym roku przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk ks. abpa Stanisława Gądeckiego.
Po święceniach przez rok (2006 - 2007) sprawuje posługę duszpasterską w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu. W latach 2007 - 2010 posługuje w szczecińskim Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, w latach 2010 - 2014 w Parafii św. Józefa w Stargardzie. Sprawuje tam opiekę nad Duszpasterstwem Młodych "Wieczernik" oraz Odnową w Duchu Świętym. Pracuje jako katecheta w stargardzkim Centrum Edukacji Licealnej. W 2011 roku zostaje mianowany przez ks. abpa Andrzeja Dzięgę duszpasterzem studentów w Stargardzie. Jest członkiem Rady d.s. Nowej Ewangelizacji, powołanej przez ks. abpa Andrzeja Dzięgę oraz przewodniczącym stargardzkiej konsulty księży duszpasterzy młodzieży.
W 2014 r. zostaje mianowany proboszczem Parafii św. Piotra i Pawła w Ziębicach. W latach 2017 - 2019 jest proboszczem Parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach. W roku 2019 decyzją wyższych przełożonych zostaje powołany do Grupy Misyjnej, w ramach której ma głosić Słowo i rekolekcje w Polsce oraz poza granicami ojczyzny. W roku 2020, w związku z wybuchem pandemii i zawieszeniem działalności referatu d.s. Rekolekcji i Misji Towarzystwa Chrystusowego, zostaje skierowany do posługi w Parafii św. Katarzyny w Goileniowie.
Jego główne pasje: literatura polska i obca (Słowacki, Miłosz, Herbert, Suskind), muzyka (klasyczna), teologia (ks. J. Szymik, Hans Urs von Balthasar, Joseph Ratzinger), patrystyka (czyli historia i teologia Ojców Kościoła), oraz poezja (sam pisze wiersze). Miłośnik twórczości abp. F Sheena, G.K. Chestertona, C.S. Lewisa. Felietonista "Dziennika Stargardzkiego". Publikuje też teksty na portalu Fronda.pl oraz kapłani.com.pl.
Kontakt:
Tel. 798805422
rsorkowicz@gmail.com
WIERSZE
Trzydzieści pięć wierszy, napisanych w latach 2010 – 2020, to zaledwie ułamek tego, co niesie kapłańskie i zakonne serce. Wiersze z tomiku „Kefas” powstawały pośród cudownych ludzi i często na kolanach - w Szczecinie, Stargardzie, Ziębicach, Dobrzanach, Częstochowie, w Ziemi Świętej. W świecie metafor można łatwiej i szybciej, przez malutką szczelinę piękna, poczuć zapach wieczności, która wdziera się w nas także poprzez potęgę subtelnego słowa. Może to, co za chwilę czytać będziecie, do końca wierszami nazywać nie wypada. To raczej modlitwa. Bardzo intymna, momentami ciernista. Pisząc, spowiadam się z tego, co boli, co momentami niezrozumiałe, ale zawsze bliskie. I nie zapomnijcie, że słowa wyryte na kolejnych stronicach, zrodziły się w kapłańskiej oraz zakonnej duszy. Pomiędzy bezbronnymi literami, kryje się skomplikowany świat człowieka, mężczyzny, chrześcijanina, katolika, kapłana i zakonnika. Kogoś konkretnego, kto opowiada swoją historię i nieprzerwalnie podejmuje mordercze wręcz próby pozostania w rękach Odwiecznego, pomimo. To jest mój świat. Świat grzesznika, świętego mocą Pana, słabego ludzką kruchością. „Z umytymi nogami klęczę / jak zbity osioł / po cichu błagam o jeszcze jedno / zmiłowanie łyk miłości / jak Kefas / po krzyku koguta”.