loading...

POLSKIE WIGILIE 1863-1989. SPOTKANIE Z RADOSŁAWEM ŁOSIEWICZEM

Zamknij wpis

W niedzielę (11 grudnia) o godz. 16:00, na plebanii odbyła się ciekawą prelekcja „POLSKIE WIGILIE. 1863-1989” oraz spotkanie z p. RADOSŁAWEM ŁOSIEWICZEM, wielkim pasjonatem i miłośnikiem historii, nauczycielem, członkiem stowarzyszenia "Reduta Dobrego Imienia". Dziękujemy p. Radosławowi za charyzmę, za piękną opowieść o heroizmie wielu bohaterskich Polaków, za przypomnienie nam jak cenny i wartościowy jest czas wigilii Bożego Narodzenia.

Nasz gość opowiedział nam o polskich wigiliach, wpisanych w konkretne wydarzenia historyczne, o wigiliach powstańczych, wojennych, tułaczych, często na obcej, niegościnnej i wrogiej ziemi, wigiliach skazańców i zesłańców, w łagrach, obozach zagłady, na przymusowych robotach, w aresztach i stalinowskich więzieniach, na obczyźnie. Poznaliśmy wzruszający los wielu wspaniałych Polaków, którzy w grudniowym i wigilijnym czasie, walczyli o wolność naszej Ojczyzny, cierpiąc często, za bycie Polakiem i wierność polskiej tradycji oraz wierze.

To wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań w. ramach AREOPAGU ŚW. KATARZYNY, poświęcony historii, kulturze, sztuce chrześcijańskiej. Przez kolejne miesiące pojawi się w Goleniowie wielu ciekawych gości, prelegentów, ludzi sztuki i kultury, by poczynić refleksję nad teraźniejszością Kościoła, Polski oraz świata, bez lęku przed trudnymi pytaniami i problemami, z którymi przychodzi się nam zmierzyć.