Ogłoszenia SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY 17 maja 2020

Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, aby misterium paschalne mogło przemienić nasze życie. Przyjmowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością. Tak rodzą się wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się solą ziemi, nadajemy właściwy sens naszej doczesności.

2. W dzisiejszą niedzielę radujemy się też 100. rocznicą urodzin Świętego Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”. W tych intencjach modlimy się podczas dzisiejszych Mszy Świętych. Zapraszamy na msze św. dziękczynną jutro o godz. 18:00.

3. Na tą szczególną okazję przygotowaliśmy wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny.” Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

4. W poniedziałek rozpoczniemy doroczne Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Do środy włącznie przez wstawiennictwo Maryi będziemy prosili o Boże błogosławieństwo dla ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba powszedniego.

5. Przypominam, że w naszym kościele w maju codziennie gromadzimy się na nabożeństwie majowym ku czci Matki Najświętszej dwukrotnie po różańcu o godz. 17:50 w kościele i o godz. 20:30 na placu kościelnym przed figurą Niepokalanej.  Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki Bożej.

6. Przypominamy, że wg  Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 17 maja 2020 r. w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego  może znajdować się 1 uczestnik na 10 m2 powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny, oprócz osób sprawujących kult religijny, to oznacza że w naszym kościele w czasie jednej mszy św. może przebywać 120 osób.

Natomiast na cmentarzu może  znajdować się nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

Dalej w kościele obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa i zachowanie dystansu na odległość 2 metrów.

6. W związku z panującą epidemią koronawirusa ks. Arcybiskup udziela wszystkim wiernym, dyspensy od osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 30 czerwca br. Osoby w starszym wieku i te, które nie będą mogły znaleźć miejsca w kościele proszone są o udział w Liturgii przez telewizję oraz naszą transmisję internetową.

7.Młodzież przygotowującą się do Bierzmowania prosimy o zapoznanie się z odpowiednimi informacjami na naszej parafialnej stronie internetowej. Zakładka „ sakramenty”.

8.Ze względu na stan epidemii i bardzo ograniczoną liczbę wiernych w kościele, niestety nie udało się naszemu parafialnemu Caritasowi rozprowadzić świec wielkanocnych. Serdecznie zachęcamy i prosimy o nabywanie małych świec wielkanocnych, które możemy np. zanieść na cmentarz i zapalić je na grobach naszych bliskich zmarłych. Dochód  ze sprzedaży świec przeznaczony jest na działalność naszej parafialnej i diecezjalnej Caritas. Z serca dziękujemy za zrozumienie i ofiarność.

9. W tym roku do przyjęcia I komunii św. i przystąpienia do I spowiedzi św.  rodzice zgłosili 82 dzieci w ramach uroczystości rodzinnych. Terminy uroczystości i daty prób przygotowujących dzieci są umieszczone na stronie internetowej naszej parafii i w gablotach z ogłoszeniami.

10. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, po której poprzez specjalną nowennę będziemy przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

11. Polecamy prasę katolicką w tym dla dzieci „Małego Gościa”.