loading...

MĘSKI RÓŻANIEC W MIĘDZYRZECZU: PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN

Zamknij wpis

Kilkuset mężczyzn z różnych stron Polski, w tym mężczyźni z naszej goleniowskiej wspólnoty MĘSKIEGO RÓŻAŃCA, przyjechało w sobotę (10 września) do Międzyrzecza, w ramach pielgrzymki skierowanej specjalnie do panów. Już po raz 11. spotkali się w mieście zwanym kolebką chrześcijaństwa i polskości, żeby połączyć wartości religijne i patriotyczne. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Naszą przyszłość budujemy na chrześcijańskim dziedzictwie".

Pielgrzymka w Międzyrzeczu co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Międzyrzecz to jeden z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa. To tu w 966 roku, święty Wojciech miał założyć pierwszy klasztor w Polsce. W 1003 roku podczas misji ewangelizacyjnej zginęło w nim 5 braci, uznanych później świętymi.

Dla uczczenia tego faktu tysiące mężczyzn gromadzi się w zbudowanym przez Kazimierza Wielkiego zamku. Zamku, którego kiedyś bronili właśnie mężczyźni. I właśnie w murach zamku odbyła się oficjalna część uroczystości: ceremoniał wojskowy i wprowadzenie relikwii Pierwszych Męczenników Polski. Zebrani mieli też okazję wysłuchać wykładu profesora Jana Żaryna, który mówił o chrześcijaństwie w Polsce - wczoraj i dziś. Po części oficjalnej uczestnicy pielgrzymki - wspólnie z przedstawicielami wojska, orkiestra wojskową ze Szczecina, i przede wszystkim - z ogromną flagą Polski - przeszli trasę z zamku do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski. Swoje spotkanie pielgrzymi zakończyli uroczystą mszą świętą celebrowaną przez ordynariusza diecezji bpa Tadeusza Lityńskiego.