GOLENIOWIANIN PIOTR GUTSCHE WYŚWIĘCONY NA DIAKONA

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił do nowo wyświeconych diakonów i kapłanów chrystusowców, abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański, we wtorek 21 maja 2024 roku, przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów. Święcenia diakonatu przyjęli akolici: pochodzący z Goleniowa dk. Piotr Gutsche TCHr, dk. Patryk Jaroszek TCHr, dk. Kamil Smyk TCHr, dk. Krystian Smykla TCHr. Z kolei ks. Alexander Jan Gabriel Łakomy TCHr, ks. Matthew Paul Pajor TCHr, ks. Bohdan Prysiazhnyi TCHr zostali prezbiterami.

W homilii abp Gądecki przypomniał zadania diakonów i zadania kapłanów jako sług Kościoła. Zaznaczył, że posługa diakonów po raz pierwszy wspomniana jest w Dziejach Apostolskich. „Diakonom, pełnym ducha i mądrości, początkowo powierzano zadanie obsługiwania stołu, rozdzielania jałmużny pośród wdów” - zauważył ks. arcybiskup. Metropolita poznański zwrócił uwagę, że z czasem posługa diakona była połączona z liturgią, zwłaszcza z Eucharystią. „Dzisiaj wybrani kandydaci do diakonatu otrzymają dar Ducha Świętego, który uzdolni ich do służby diakońskiej. W modlitwie konsekracyjnej będę prosił Boga o łaski dla nich, by odznaczali się wszystkimi cnotami: miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i duchową karnością. By własnym życiem dawali dobre świadectwo przestrzegali Bożych przykazań i zobowiązali się do życia w celibacie i do codziennego odmawiania liturgii” - zaznaczył ks. arcybiskup.

Nawiązując do dzisiejszego fragmentu Listu św. Jakuba, podkreślił, że obraz świata opanowanego przez żądze, które walczą w sercu człowieka, jest także niezwykle realistycznym opisem współczesnego społeczeństwa. „To przestroga, że także wśród dzieci Kościoła może zakraść się pycha lub ukryte ambicje, które stanowią przeszkodę dla dzieła Bożego” - stwierdził abp Gądecki. Zachęcił, by chrześcijanie miłowali pokorę a unikali wywyższenia się, „niech nikt nie szuka siebie dla pożytku bliźniego, aby we wszystkich obfitowała życzliwość dla innych”.

„Pragniemy być pierwszymi, bo jesteśmy pyszni. Podążanie za Chrystusem jest trudne, ale wielkie rzeczy osiągnie tylko ten, kto stanie się mały jak On. Niech kapłan będzie sługą wszystkich - to jest szczególne jego zadanie. Jego miejsce - służyć” - mówił metropolita poznański. Zwracając się do mających przyjąć święcenia kapłańskie, zaznaczył, by nie bali się podjąć wyzwania pójścia za Chrystusem.

(źródło: niedziela.pl)