loading...

77 R. POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Zamknij wpis

W niedzielę (1 sierpnia) obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W godzinie „W” o godz. 17:00 wraz z goleniowskim Hufcem ZHP oddaliśmy cześć bohaterom w 77 rocznicę Powstania na Placu rtm. Witolda Pileckiego. O godz. 17:00 zawyły syreny. 

Goleniowskie uroczystości odbyły się na Placu rtm. Witolda Pileckiego. Wraz z goleniwskim Hufcem ZHP o godz. 17:00 złożyliśmy hołd bohaterskim Powstańcom. Odśpiewaliśmy hymn narodowy i zapaliliśmy znicze. Następnie o godz. 18:00 w kosciele św. Katarzyny odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Powstańców Warszawskich. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową. Trwało 63 dni. Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. Żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.