loading...

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zamknij wpis

W środowy wieczór (1 marca), w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o godz. 18:00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odprawiona została uroczysta Msza Święta w int. Ojczyzny i bohaterów podziemia antykomunistycznego. Eucharystii przewodniczył ks. Rafał J. Sorkowicz SChr.

We Mszy Świętej wzięli udział przedstawiciele: Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, wraz z pocztem sztandarowym PSP, na czele z p. Komendantem st. bryg. mgr inż. Arkadiuszem Skrzypczakiem, przedstawiciele Goleniowskiego Hufca ZHP na czele z p. phm. Joanną Czajkowską-Lisiak, Komendantką Hufca, panie i panowie dyrektorzy, nauczyciele, młodzież oraz szkolne poczty sztandarowe z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Goleniowie oraz z Zespołu Szkół Prywatnych Szkolna13 w Goleniowie. Nie zabrakło też naszego parafialnego Pocztu Sztandarowego.

 Policji dziękujemy za zabezpieczenie przemarszu na plac rtm. Witolda Pileckiego.

Po Mszy Świętej, odbył się uroczysty przemarsz na Plac rtm. Witolda Pileckiego, gdzie oddaliśmy cześć żołnierzom niezłomnym. W czasie przemarszu wybrzmiały piękne słowa św. Jana Pawła II o chronieniu dziedzictwa Polski oraz wzruszająca ballada o rtm. Pileckim. Okolicznościową przemowę wygłosił przedstawiciel Rady Parafialnej p. Marek Dębiński. Odśpiewaliśmy Hymn Narodowy, zapaliliśmy znicze, wielu obecnych złożyło wiązanki kwiatów. Przy pomniku wartę pełnili nasi kochani harcerze z Goleniowskiego Hufca ZHP. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy w dzisiejszy wieczór, 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oddali godnie i z szacunkiem - hołd żołnierzom niezłomnym.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament, z inicjatywy Prezydenta RP ś.p. prof. Lecha Kaczyńskiego - "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Cześć i chwała Bohaterom! 

W piątek (3 marca) zapraszamy na poruszający spektakl-monodram „Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu rzeszowskiego aktora Przemysława Tejkowskiego, w Goleniowskim Domu Kultury o godz. 19:00. Wstęp wolny. Zapraszamy także na Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski, w św. Katarzynie, w nocy z piątku na sobotę (z 3 na 4 marca). Zaczynamy o 21:00 Apelem Jasnogórskim w int. Ojczyzny oraz Adoracją w duchu Medjugorskim. Całą noc, nasze parafialne wspólnoty, będą czuwać i modlić się przed Najświętszym Sakramentem w intencji naszej ukochanej Ojczyzny. Zapraszamy!

 

nie opłakała ich Elektra

nie pogrzebała Antygona

i będą tak przez całą wieczność

w głębokim śniegu wiecznie konać

 

przegrali dom swój w białym borze

kędy zawiewa sypki śnieg

nie nam żałować – gryzipiórkom –

i gładzić ich zmierzwioną sierść

 

ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

 

(Zbigniew Herbert)

 

„Wydaje mi się, że podejmuje się walkę nie dla wygranej, bo to by było zbyt łatwe, i nie dla samej walki, ale w obronie wartości, dla których warto żyć i za które można umrzeć […]. Musi być element walki i musi być założona w tej walce także przegrana, ale w imię wartości, które będą dalej żyły”…

(Zbigniew Herbert)