Ogłoszenia duszpasterskie TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 19 listopada 2017

Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Idąc tym tropem, pamiętajmy, że zawsze musimy być przygotowani na spotkanie z Panem. Pamiętajmy jednak, że Pismo Święte jednoznacznie stwierdza, iż data Pańskiego przyjścia jest nieznana i tak musi pozostać.

2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała
w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli. To liturgiczne wspomnienie jest też okazją do szczególnej modlitewnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.

3. Rozpoczyna się trzeci tydzień  listopada. W tych dniach codziennie o godz.17:30  modlimy się za naszych bliskich zmarłych podczas tak zwanych wypominków. W niedzielę na cmentarzu o godz. 15:00. Tym bardziej zachęcam do licznego udziału w tej modlitwie naszej wspólnoty parafialnej, która jednocześnie włącza nas w modlitwę całej wspólnoty Kościoła pielgrzymującego, pragnącej wspomóc naszych braci należących już do Kościoła oczyszczającego się. Oni sami sobie nie mogą już pomóc, za to za naszą modlitewną pamięć mogą odwdzięczyć się swoim wstawiennictwem przed tronem Bożym.

4. Zapraszamy wszystkich członków Rady Parafialnej na spotkanie do sali na plebani o godz. 16:15.  W tym miejscu dziękuję Panom z Rady za oczyszczenie   z liści rynien na naszym kościele.

5. Trwamy na Nowennie do św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki naszej parafii. Codziennie po mszy modlimy się litanią do świętej Katarzyny.  25 listopada w dzień święta naszej męczenniczki  o godz. 18:00 odprawimy uroczysta sumę odpustową. Przewodniczyć jej będzie i homilie wygłosi ks. Zbigniew Budyn  - chrystusowiec proboszcz parafii w Southampton w Anglii, a kiedyś wieloletni duszpasterz w naszej wspólnocie. Zapraszamy także wszystkie Panie które noszą to piękne imię Katarzyna. Jedna z intencji mszalnych będzie odprawiana za wszystkie solenizantki. Po mszy św. pobłogosławimy pierniki „Katarzynki”- specjalnie dedykowane dla uczestników odpustu, a po wyjściu z kościoła będzie można zobaczyć wg starej tradycji zwyczaj „Płonące koło św. Katarzyny”.

6. W przyszłą niedzielę, 26 listopada, będziemy przeżywali uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Tradycyjnie uroczystość  Chrystusa Króla jest świętem Akcji Katolickiej. Organizacja ta, powołana przez papieża Piusa XI w roku 1928, zrzesza osoby pragnące promować i wprowadzać w życie społeczne nauczanie Kościoła w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowiska, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna, prowadzona tak wśród własnych członków, jak i w najbliższym otoczeniu.

7. W przyszła niedzielę o godz. 16:00 odbędzie się koncert autorski Marcina Stycznia w duecie z gitarzystą. Jest on znanym pieśniarzem, kompozytorem i twórcą, który wykonuje m.in. piosenki z poezją Karola Wojtyły, Ernesta Brylla. Jest obdarzonym przejmującym, ciepłym głosem, który koi i niepokoi, pobudza do refleksji i daje nadzieję. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą.  Jego artystyczny dorobek to dziewięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem.

8. Zapraszamy wszystkich kandydatów do bierzmowania na konferencję w niedzielę 26.XI po Mszy świętej o godzinie 18.00.

9. Przypominamy,  że 2 grudnia od godz. 9:00 do 16:00  organizujemy jednodniowy kurs przedślubny dla narzeczonych poprowadzony przez psychologa i terapeutę. Osoby, które chcą wziąć udział w kursie prosimy o zapisywaniu się na listę w zakrystii bądź w biurze parafialnym.

10. Nasze goleniowskie kino dzisiaj i w najbliższy weekend o godz. 14:00 pokazuje film: ”Dwie korony”. Przedstawia on życie św. Maksymiliana Kolbe.

W tym tygodniu patronują nam:

• 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Panem Bogiem; jest patronem ludzi poszukujących sensu życia i zagubionych na drogach wiary (wspomnienie obowiązkowe);
  • 22 XI – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych (wspomnienie obowiązkowe);
  • 24 XI – św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862 (wspomnienie obowiązkowe).