loading...

ODPUST PARAFIALNY ku czci ŚW. KATARZYNY A.D. 2020

Zamknij wpis

W niedzielę (22 listopada) w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata świętowaliśmy tegoroczny Odpust Parafialny ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej - dziewicy i męczenniczki (przypadający tradycyjnie na 25 listopada).

W związku z pandemią i ograniczeniami z tym związanymi tegoroczny Odpust miał nieco skromniejszy charakter, choć nie zabrakło wielu ciekawych wydarzeń oraz odpustowych przeżyć.

Począwszy od czwartku, w dniach 19-21 listopada, przeżywaliśmy Triduum Odpustowe. Nauki w ramach Triduum, przybliżające nam tajemnice Chrystusowego Królowania, wygłosił ks. Maciej Koczaj SChr student University of Saint Mary of the Lake w stanie Illinois. Tyłuł rozważań: "Trzeba bowiem, ażeby królował (1 Kor 15, 25) - zmaganie o prymat Chrystusa  w duszy i świecie".

W sobotę (21 listopada) o godz. 17:00 w murach naszej pięknej świątyni wybrzmiał "Akatyst ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej". Nabożeństwu przewodniczył ks. Proboszcz, Akatyst wykonał chór "Ad Dei Gloriam" pochodzący z Mińska (Białoruś). Przez całą niedzielę chór zadbał o piękną i podniosłą oprawę muzyczną liturgii.

Uroczysta Suma Odpustowa połączona ze świętowaniem uroczystości Chrystusa Króla oraz z modlitwą w intencji kolejarzy odprawionna została w niedzielę (22 listopada) o godz. 10:30. Kazanie odpustowe wygłosił ks. Maciej Koczaj SChr. Ks. Maciej głosił Słowo Boże na wszystkich Mszach niedzielnych. Licznie przybyli na uroczystość odpustową parafianie oraz goście z Goleniowa i okolic mogli też nabyć "Katarzynki", czyli nasze odpustowe pierniki z wizerunkiem św. Katarzyny, patronującej świątyni i naszej wspólnocie parfialnej. Wiele osób  obecnych na Sumie Odpustowej oraz pozostałych Mszach uzyskało łaskę odpustu, czyli darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy.

W niedzielne popołudnie, o godz. 15:30, miało też miejsce szczególne wydarzenie: nabożeństwo poświęcenia dużego, przydrożnego krzyża przy Rondzie Ulricha Schroedera (zbieg ulic Wojska Polskiego, Polskiej i Przestrzennej). W godzinie Miłosierdzia Bożego zawierzyliśmy naszą Parafię, nasze rodziny, Ojczyznę - Chrystusowi królującemu z krzyża, wsparci orędownictwem św. Katarzyny. Przy okazji dziękujemy państwu Halinie i Kazimierz Kiszko, oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w postawienie nowa krzyża.

W ramach Odpustu odbył się również konkurs plastryczny "Namaluj św. Katarzynę" w którym wzięło udział kilkunastu naszych najmłodszych parafian. W ten sposób powstało wiele pięknych portretów św. Katarzyny, namalowanych różną techniką.

Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego, jest nade wszystko świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. 

Św. Katarzyno z Aleksandrii, dziewico i męczenniczko - ora pro nobis...