CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY 3 maja 2020

Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów świętych.

2. Podczas tego tygodnia będziemy szczególnie prosić o powołania kapłańskie i zakonne z naszej wspólnoty parafialnej. Prośmy o pomoc Tę, która wiernie i do końca trwała przy Chrystusie i przy rodzącym się Kościele w dniu Pięćdziesiątnicy. Maryja jest najlepszą Matką wszystkich kapłanów i Wychowawczynią powołań kapłańskich.

3. Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca.

4. W tym tygodniu przypadają kolejne święta. W środę, 6 maja, obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu będziemy polecać powołanych do pracy w Kościele, zwłaszcza że w tym tygodniu trwają Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

5. W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte.

6. Przypominam, że w maju codziennie odprawiamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej o godz. 20:30 na placu kościelnym przy figurze.  Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo.

7. Przypominamy, że ks. Abp Dzięga wydał dyspensę do dnia 10 maja od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Trzeba jednak uczestniczyć we mszy św. drogą transmisji telewizyjnej, radiowej czy też internetowej. Z naszej świątyni transmitowane są wszystkie nabożeństwa. Szczegółowe informacje znajdują się na naszej parafialnej stronie internetowej.

8. Pragniemy przedstawić propozycję dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych, którzy nie chcą odkładać uroczystości na dalsze terminy. W obecnej sytuacji pandemii nie jesteśmy w stanie przewidzieć co przyniesie rozwój tej trudnej sytuacji. Proponujemy, a zatem  spotkanie dla rodziców, którzy będą chcieć skorzystać z tzw. rozwiązania „ I komunii św. rodzinnej”.  Zapraszamy chętnych rodziców, którzy będą rozważać skorzystanie z tej propozycji,  na spotkanie  w kościele -  5 maja godz. 17:00 – szkoła podstawowa nr 1 i nr 8, a na godzinę 19:00 szkoła nr 2 i „Promyczek”.  Dzieci będą mogły przyjmować komunie św. w grupie najbliższych. Proponujemy, by na jednej mszy św. przyjęło  pierwszą komunie św. pięcioro dzieci. W uroczystości będzie mogło uczestniczyć po 15 osób z rodziny.

Proponowane terminy: 16 maja godz. 10:00 i 14:00;  17 maja godz. 15:00; 23 maja godz. 10:00 i 14:00; 24 maja godz. 15:00; 30 maja godz. 10:00 i godz. 14:00; 31 maja godz. 15:00.

Rodzice będą mogli wybrać termin wskazany powyżej.  Pozostali rodzice mogą oczekiwać na ustanie pandemii. Jednak nie jesteśmy wskazać dokładnej daty.  Wariant I komunii św. rodzinnej jest tylko propozycją.  Prosimy rodziców o rozważenie naszej oferty, która jest dostosowana do aktualnie panującej sytuacji. Na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiemy w czasie spotkania w kościele.

9. Przypominamy, że informacje dla kandydatów sakramentu bierzmowania  w tym terminy spotkań - znajdują się na stronie internetowej w zakładce sakramenty – bierzmowanie.