DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 19 kwietnia 2020

Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas.

1. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.

2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Do 2012 roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony był w październiku, a od 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę Wielkanocy, w święto Miłosierdzia Bożego. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Bardzo dziękujemy członkom naszego parafialnego zespołu Caritas za ofiarną i wytrwała prace na rzecz naszych potrzebujących. Przed świętami przygotowali i rozdali 100 paczek świątecznych dla podopiecznych. Otrzymaliśmy wsparcie od Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 5000 zł. Dziękujemy także naszym darczyńcom, którzy wspierają dzieło Caritasu swoimi ofiarami.

3. Od poniedziałku zmieniają się zasady w uczestniczeniu w nabożeństwach. Jednocześnie w naszym kościele może być 76 osób. Ulegają zmianie godziny mszy św. w dniu powszednim. Msze św. będą odprawiane o godz. 6:30 i 7:00 i o godz. 18:00, a w sobotę o godz. 9:00 i 18:00. W niedziele godziny mszy św. bez zmian.

Ksiądz  Arcybiskupa Metropolity  wydał dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta do dnia 10 maja 2020 r . połączonej z obowiązkiem uczestniczenia w we mszy św. transmitowanej. W dalszym ciągu zapraszamy do uczestnictwa w Mszach świętych w naszym kościele poprzez transmisję internetową, która trwa nieprzerwanie dzień i noc. Dziękujemy za tak liczny udział w transmisjach. Z wdzięcznością przyjmujemy liczne słowa otuchy i wsparcia, pełne życzliwości maile i smsy. Utrzymujmy więzy, które stworzyły tę wspólnotę serc. Szczegóły na naszej stronie internetowej. informujemy, że wszystkie osoby przebywające w świątyni muszą mieć zakryte nos i usta.

4.   Dziękujemy również za spontaniczne wpłaty datków do skarbonek w kościele i na konto parafialne. Z wdzięcznością przyjmujemy te gesty troski, gdyż dzięki nim możemy na bieżąco regulować kościelne rachunki i stałe najważniejsze płatności. Bóg zapłać.

5.  Rodziców dzieci z klas III, które w tym roku mają przystąpić do I Komunii świętej informujemy, że decyzja o terminie tych uroczystości jest w pierwszej kolejności uzależniona od decyzji Ministerstwa Edukacji o powrocie dzieci do szkół. Dopóki ona nie zapadnie, Komunie w planowanych terminach się nie odbędą. Natomiast, kiedy tylko szkoły ponownie rozpoczną swoją zwyczajną działalność, jak najszybciej spotkamy się z rodzicami, by wspólnie z nimi zdecydować jaki termin Pierwszych Komunii będzie możliwy i najkorzystniejszy. Ustalimy wtedy, czy będzie to termin czerwcowy czy wrześniowy.

6. W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi.

7. W tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Będziemy się też modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba.

8. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny. W tę przyszłą niedzielę – ostatnią w kwietniu – Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zapraszają do wspólnej modlitwy w intencjach kierowców. Zapraszają też do refleksji nad naszą chrześcijańską troską o bezpieczne poruszanie się po drogach i przestrzeganie przepisów drogowych.

9. Wprawdzie kończymy dzisiaj Oktawę Wielkanocną, ale z głębi naszych serc ciągle płyną najszczersze życzenia dla Was wszystkich. W imieniu Księży i Sióstr pracujących w naszej parafii życzymy, aby wielkanocna nadzieja nie słabła, ale była światłem w trudnym czasie pandemii. Niech Jezus Zmartwychwstały, w dniu Święta Miłosierdzia, które zostawił nam św. Jan Paweł II, okaże Swoją łaskawość i ocali nas, naszą parafię i cały ten świat od śmierci i zła. Oby ta trudna próba przyniosła każdemu z nas umocnienie w Wierze, Nadziei i Miłości, jako owoc trwałego nawrócenia. Jezu Miłosierny, ufamy Tobie. ALLELUJA!!!