loading...

Ogłoszenia duszpasterskie Niedziela Palmowa czyli MĘKI PAŃSKIEJ

Zamknij wpis

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. W tym wyjątkowym czasie epidemii, błogosławieństwo palm będzie przed kościołem. Osoby, które przyjdą, aby poświęcić palmy, prosimy, by je podpisać i położyć przed figurą Matki Bożej na placu przy kościele. Będą one poświęcane co godzinę : 7:00; 8:00; 9:00 10:00; 11:00; 12:00; 13:00; 14:00; 15:00 i 17:00 i 18:00. Palmy można przynieść i odebrać w dowolnym czasie. Plac jest monitorowany.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez liturgię, którą będziemy transmitować w internecie.  Liturgia Wielkiego tygodnia ze względu na obostrzenia wynikające z trwającej epidemii będzie sprawowana bez ludu. Będzie tylko pięć osób wcześniej zaproszonych na konkretny dzień. Będą to przedstawiciele różnych grup duszpasterskich z naszej parafii.

 

3. Według zapowiedzi nowych rozporządzeń / jeżeli się nic nie zmieni do tego czasu/ w  niedzielnej liturgii Zmartwychwstania będzie mogło uczestniczyć 50 osób. W tej szczególnej sytuacji pragniemy zaproponować, by osoby które mimo pandemii planują przyjść na msze św., by wcześniej wpisały się na listy, które są wyłożone na stoliku.

 

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19:00.

 

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 19:00 Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz.12:00.

 

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

 

7. Pokarmy na naszych  stołach wielkanocny będziemy  błogosławić  naszą modlitwą.

Przykładowe modlitwy podajemy w Internecie i w wydrukowanym biuletynie.

 

8. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19:00.

 

9. W Wielkim tygodniu spowiadamy od godziny 6:30 – 8:00; 10:30 – 13:00 i 16:30 – 19:30 .

W Wielki Czwartek od 6:30 do 12:30, w Wielki Piątek od 6:30 do 18:00.

W Wielką Sobotę od godz. 8:00. Do 13:00. Co pół godziny będzie możliwość przyjęcia komunii św.

 

10. Zapraszamy do prywatnej modlitwy   w kościele. W naszej świątyni całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu.

W Wielki Czwartek adoracja potrwa do północy, a w Wielki Piątek jak zawsze adoracja trwa przez całą noc.

 

11. W Wielkanoc msza rezurekcyjna o godz. 6:00.

Na wioskach o godz. 6:00 w Marszewie, Bodzęcinie,

W Niewiadowie i Glewicach o godz. 9:00.