Ze względu na zaistniałą sytuację zagrożenia koronawirusem Covid-19 informujemy i serdecznie prosimy, aby szczególnie w niedzielę pozostać w domu i uczestniczyć w Liturgii Mszy św. transmitowanej przez Telewizję lub radio. Na Mszy św. nie może być więcej jak 50 osób. Więc do kościoła zapraszamy szczególnie rodziny, które mają zamówione intencje mszalne. Ze względu na szczególne okoliczności Komunię św. przyjmujemy na rękę.Nie przekazujemy znaku pokoju przez podanie ręki. Nie całujemy krzyża i figur świętych.
- W ciągu tygodnia zapraszamy codziennie do kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu. W naszym kościele adoracja przy głównym ołtarzu – ze względu na prace brukarskie kaplica adoracji jest nieczynna, więc wchodzimy przez drzwi boczne od Placu Mieszka.
- Transmisje Mszy św. w niedzielę : o godz. 7.00 w TVP 1 i Telewizja Republika, o godz. 9.00 w Polsat News, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam o godz. 11.00 w TVN24 i o godz. 13.00 w TVP Polonia. W tym czasie zachowujemy postawy takie same jak gdybyśmy byli na Mszy św. w kościele. W czasie uczestnictwa w transmisji możemy także przyjąć Komunię św. duchową. Wykaz transmitowanych Mszy św. możemy znaleźć na naszych gablotach informacyjnych.
- W niedzielę odwołujemy Gorzkie Żale i Drogę Krzyżową w ciągu tygodnia.
- Osoby, które chcą przyjąć Komunię świętą fizycznie, prosimy o przyjmowanie jej „na rękę”. Przypominamy, że jest to dopuszczona przez przepisy liturgiczne forma przyjmowania Komunii świętej, równie godna co tradycyjna forma „do ust”. Należy lewą dłoń otwartą w górę zbliżyć do serca, a pod nią podłożyć dłoń prawą, tworząc „tron dla Jezusa”. Gdy kapłan położy Hostię na dłoni, wtedy prawą ręką ujmujemy Ją i wkładamy sobie do ust. Zawsze robimy to stojąc przed kapłanem. Nie odwracamy się ani nie odchodzimy przed spożyciem Komunii świętej, ale zawsze po.
- Osoby tak przyjmujące Komunię świętą ustawiają się w kolejce na środku kościoła.
- Jeśli są osoby, które jednak koniecznie będą chciały przyjąć Komunię świętą „do ust”, to mogą to zrobić, ale ustawiając się wyłącznie w osobnej kolejce, w bocznej nawie. Nie wolno mieszać tych kolejek. Udzieli im Komunii świętej inny kapłan lub ten sam, ale zawsze na końcu, po wcześniejszym udzieleniu wszystkim pozostałym „na rękę”.
- Niezależnie od dokładnego mycia rąk przed Mszą świętą w zakrystii, księża przed rozdawaniem Komunii świętej zawsze przy ołtarzu jeszcze dodatkowo dezynfekują dłonie specjalnym płynem, który stoi na stoliku w prezbiterium.
- Z całego serca zapraszamy do modlitwy w swoich domach codziennie o godz. 20.00. Odmawiamy różaniec i koronkę do Bożego Miłosierdzia.
- Uprzejmie prosimy o stosowanie się do zarządzeń rządowych i Ministerstwa Zdrowia. Dbajmy o częste mycie rąk i unikajmy bliskości z innymi ludźmi w czasie spotkań na ulicy czy w sklepach spożywczych.
-
Nie ustawajmy w pełnej ufności modlitwie. Przyjmijmy wszystkie regulacje państwowe i kościelne ze zrozumieniem, gdyż nie są one wymierzone w kogokolwiek, ale służą bezpieczeństwu naszemu i naszych najbliższych. Nie są także wyrazem słabej i powierzchownej wiary, ale znakiem głębokiej odpowiedzialności za siebie i bliźnich w duchu przykazania „Nie zabijaj” i miłości bliźniego. W tym trudnym i wyjątkowym czasie ze szczególnie głęboką wiarą przyjmijmy słowa Jezusa: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.”
Pamiętajmy w modlitwie o tych którzy chorują, tych którzy im służą i chronią nas wszystkich przed epidemią, a także o sobie nawzajem oraz o tych, którzy umarli. Ufamy, że ten czas ciężkiej próby wkrótce minie i wyjdziemy z niego mocniejsi duchowo oraz ceniący bardziej Boże dary, w tym nasze życie doczesne i wieczne. Jako Wasi kapłani obiecujemy nieustającą modlitwę w intencji całej wspólnoty i każdego z Was z osobna.
-
Biuro parafialne jest nieczynne. W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny.
- Ten szczególny czas niech będzie dla nas okazją do częstej modlitwy przebłagania i głębokiej prośby do WszechmocnegoBoga o ocalenie nas przed epidemią tej niebezpiecznej choroby.