OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU 1 grudnia 2019

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. To pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, którego temat brzmi: „Eucharystia daje życie”. Podczas tego roku będziemy starali się pogłębiać nasze rozumienie Eucharystii i oddawać szczególną cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Wiara Kościoła – nasza wiara – jest z istoty wiarą eucharystyczną, wzrasta przy stole Eucharystii.

1. W tę tajemnice wiary wprowadza nas otwarta tydzień temu nasza kaplica Wieczystej Adoracji Najśw. Sakramentu, która zaprasza do modlitwy i spotkania z Bogiem żywym w tajemnicy naszej wiary. W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym powstała kaplica adoracji. Składamy serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę i prace wykonane na rzecz kaplicy. W tym tygodniu założymy ogrzewanie do kaplicy. Zapraszamy do kaplicy codziennie d 7:00 do 17:30.

2. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

3. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu sprawować jedną Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tzw. Roraty. Do licznego udziału w Roratach, celebrowanych w naszym kościele codziennie o godz. 6:00. Dzieci zapraszamy w każdą środę o godz. 16:30 i w piątek rano o 6:00, a później na śniadanko do Pani Aldony na gorące kakao i pyszne kanapki. 6 grudnia  w piątek zapraszamy na poświecenie medalików Niepokalanej dzieci pierwszokomunijne. Otrzymają one medaliki w prezencie. Młodzież zapraszamy na msze roratnie szczególnie w czwartki na 6:00 i śniadanie. Zachęcamy rodziców, by razem ze swoimi pociechami przeżywali wiarę, w doświadczeniach codzienności. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które już są do nabycia w naszym kościele i opłatki.

Przed świętami Bożego Narodzenia zwracamy się z prośbą do ludzi dobrej woli o wsparcie naszej akcji a tym samym o udzielenie pomocy osobom samotnym, starszym, chorym i niepełnosprawnym a także rodzinom wielodzietnym będącym podopiecznymi Parafialnych Zespołów Caritas. Wolontariusze nasi docierają tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.

W tej akcji zbieramy artykuły spożywcze o długim terminie ważności, w szczególności:

• konserwy,
  • mąka,
  • cukier,
  • olej,
  • makaron,
  • wędlina paczkowana,
  • płatki,
  • ryż,
  • kawa,
  • herbata,
  • słodycze, itp.

Współpracuje z nami wiele sieci handlowych, takich jak: Biedronka, Netto, Społem, Lewiatan, Kaufland, Polomarket, ale i mniejsze sklepy osiedlowe. Wszyscy mamy wspólny cel: by ludzie, którzy na co dzień borykają się z niedostatkiem mogli godnie przeżyć święta.

Dziękujemy serdecznie darczyńcom, wolontariuszom i sklepom dzięki którym możemy przeprowadzić zbiórkę. Dzięki Wam możemy wnieść trochę radości i przywrócić wiarę w to, że na świecie jest więcej dobra niż zła. Akcja odbędzie się 6 i 7 grudnia w naszych goleniowskich sklepach.

Od 2 grudnia PZ Caritas będzie wydawał ciepłe posiłki w poniedziałek, środę i piątek w sali na plebanii przy ul. Jana Pawła II nr 25 .

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu ofiarujmy w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej  w czasie mszy św. o godz. 6:00 i popołudniu od 17:00 do 22:00. W pierwszy piątek miesiąca adoracją całonocna. Od godz. 22:00 zapraszamy na modlitwę adoracyjną w duchu Medjugorie. Po północy adoracja w kaplicy.

Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. W liturgii tego dnia wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa. Tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego. W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu. Zapraszamy na msze św. o godz. 9:00 i zmianę tajemnic różańcowych.

5. Duszpasterstwo Mężczyzn zaprasza, jak w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca na Wieczór Modlitwy z Jezusem. Początek o 20:00 w kaplicy na plebanii. W programie krótka katecheza i półgodzinna adoracja NS.

6. Odwiedziny chorych z komunią św.  w piątek.

7. We wtorek 3 grudnia nabożeństwo do św. Józefa o godz. 17:30.

8. Zapraszamy na weekendowy kurs przedmałżeński 6 i 7 grudnia. Zaczynamy w piątek o godz. 19:00. Miejsce kursu sala na plebanii przy ul. Jana Pawła II nr 25. Spotkania poprowadzi psycholog Poradnictwa Rodzinnego Roman Szałachowicz.

9. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pan Bóg, wybierając Maryję na matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego.