UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Za nami dwa bardzo ważne w polskiej tradycji dni - Uroczystość Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych zwane Zaduszkami, dni pełne refleksji i zadumy nad przemijaniem oraz symbolicznych spotkań z bliskimi, których już pośród nas nie ma. Jak co roku 1 listopada pojawiliśmy się tłumnie na cmentarzu, by uczcić świętych, a jednocześnie dać wyraz swojej pamięci o osobach nam bliskich.

Nasza modlitwa niosła się do Nieba podczas Mszy Świętych w parafialnym wieczerniku oraz w czasie procesji żałobnej na cmentarzu. Szli w niej kapłani, siostry zakonne i wierni dwu goleniowskich parafii – Świętego Jerzego i Świętej Katarzyny. Procesja przeszła przez wszystkie części rozległej goleniowskiej nekropolii (spoczywa tu około 16 tysięcy osób) i zakończyła się przy centralnym krzyżu. Tu słowo Boże wygłosił ks. Marek Kawa, który podkreślił, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości i powinniśmy do niej dążyć. Zauważył przy tym, że dzień Wszystkich Świętych skłania nas nie tylko do refleksji nad przemijaniem, ale także do myśli o życiu wiecznym, do którego tu na ziemi pielgrzymujemy.