TRIDUUM ODPUSTOWE A.D. 2021

Przez trzy dni (22-24 listopada) nasza wspólnota przygotowywała się do jak najbardziej owocnego przeżycia tegorocznego Odpustu we wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Okolicznościowe rozważania wygłosił ks. Proboszcz.

W poniedziałkowy wieczór (22 listopada) ks. Proboszcz zgłebiał temat: na czym, tak naprawdę, polega doskonałość i świętość chrześcijanina. We wtorek poznaliśmy biograficzny i dziejowy kontekst kultu św. Katarzyny. W środę poznaliśmy historię mistycznych zaślubin św. Katarzyny z Chrystusem, będących przykładem dla wiernych.

W ostatni dzień Triduum nastąpiły duchowe zaślubiny z Chrystusem, na znak których, nasi parafianie otrzymali pierścienie, pobłogosławione przez ks. Proboszcza. W ten sposób poszliśmy w ślady naszej przemożnej Patronki - św. Katarzyny, która poddawszy się łasce swojego umiłowanego Boskiego Oblubieńca, przeżyła sama duchowe zaślubiny i otrzymała od Jezusa pierścień.

Za swoją patronkę obrali św. Katarzynę m.in. nauczyciele, uczniowie, studenci, filozofowie, mówcy, bibliotekarze, księgarze, kolejarze. W Paryżu jest patronką krawcowych i modystek – „Catherinettes”. Powstało też wiele świątyń pod wezwaniem świętej, również w Polsce . Za swoją patronkę obrały Katarzynę także liczne miasta, w Polsce, m.in. Działdowo, Dzierzgoń, czy Nowy Targ. Jest też patronką uniwersytetu w Paryżu. Jest wspomożycielką cierpiących na migreny i choroby języka, pomaga w poszukiwaniu topielców. W ikonografii przedstawiana jest najczęściej z kołem, na którym była torturowana.