NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI (11 LISTOPADA)

W sobotę (11 listopada) obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Na uroczystej Eucharystii o godz. 09:00, której przewodniczył proboszcz ks. Mirosław, modliliśmy się za naszą Ojczyznę oraz uczciliśmy pamięć bohaterów narodowych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Rafał. We Mszy Świętej, z udziałem harcerzy, kompanii honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych, uczestniczyli tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Goleniowa.

Po Mszy Świętej odsłonięty i poświęcony został pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystość odsłonięcia pomnika, który ufundowany został przez Instytut Pamięci Narodowej, dokonali wspólnie Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa oraz Krzysztof Męciński - dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Pomnik stanął na skwerze pomiędzy ulicami Kościuszki i Konstytucji 3 Maja, który od niedawna jest częścią Placu Rtm. W. Pileckiego.

"Św. Marcin z Tours mówi nam dzisiaj: nie będziecie szczęśliwi bez Chrystusa… Rtm. Pilecki mówi nam: nie zbudujemy Polski bez Chrystusa… Rotmistrz Pilecki pozostawił swojej żonie Marii następujące przesłanie dla swoich dzieci… i dla nas wszystkich: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Wyznawał też pokornie: „A, że swe serce daję, jak mi powiedział jeden z przyjaciół… Gdybyż tak było! Gdybyż swe serce można było dać w ten sposób i dać je wszystkim ludziom. I gdybyż z tego wynikła dla nich jakaś prawdziwa korzyść… Serca bym nie żałował”. Nie żałujmy serca dla Chrystusa, dla drugiego człowieka, dla naszej ukochanej Ojczyzny. Niech Polska będzie Polską, potężną, chrześcijańską, a nie „papugą narodów” (Juliusz Słowacki). AMOR PATRIAE NOSTRA LEX... (z homilii ks. Rafała)