APULIA - KOLEJNE DNI PIELGRZYMOWANIA - CD.

Szczęśliwie dotarliśmy do Loreto - Domu Matki. Nastepnie udaliśmy się do grobu św. O. Pio w San Giovanni Rotondo.W poniedzia≥łek  po porannej eucharystii  w Antycznym kościele w San Giovanii Rotondo,  zwiedzaliśmy Barlette,  Trani i tajemniczy zamek na górze. Pogoda  i atmosfera w grupie sprzyjająca zwiedzaniu - słońce i wiatr od morza i uśmiechy od serca. (Na stronie jest mała usterka , nie możemy umieścić zdjeć we właściwym ustawieniu. Mamy nadzieję że wkrótce ją usuniemy)

Sanktuarium w Loreto przechowuje Kamienny Dom Maryi przewieziony, zgodnie z tradycją, z Nazaretu do Loreto w 1294 r. Zgodnie ze starożytną, pobożną i popularną legendą Dom miał być transportowany przez Aniołów; według ostatnich badań o charakterze filologicznym, archeologicznym, budowlanym i dokumentalnym, Dom został zabrany do Loreto z ludzkiej inicjatywy, statkiem, z pomocą rodziny Aniołów. To Dom Nazaretu, w którym urodziła się Maryja, została zaręczona z Józefem, gdzie usłyszała słowa zwiastowania Anioła Gabriela i poczęła Syna Bożego w swoim łonie. To właśnie ten Dom pamięta Tajemnicę Wcielenia.

O San Giovanni Rotondo pewnie niewielu ludzi by usłyszało, gdyby tutaj właśnie nie trafił w 1916 roku młodziutki zakonnik kapucyński ojciec Pio da Pietrelcina – święty Kościoła Katolickiego, czczony i podziwiany na całym globie. Sto lat temu była to jedna z najbiedniejszych miejscowości południowych Włoch – kraina twardej ziemi, skał, zabiedzonych dzieci i wszędobylskich kóz. Nic do zwiedzania, nic do podziwiania. Dzisiaj – dzięki sławie świętego taumaturga – wyrosło na tym miejscu duże miasto z wielkim szpitalem, mnóstwem nowych hoteli, sklepów z pamiątkami i placówek gastronomicznych.

Do tego miejsca można przyjechać tylko z trzech powodów: wiary, choroby lub… zwykłej ciekawości.
Wiary, bo tutaj jest grób cudotwórcy Padre Pio – jak go dalej z prostotą nazywają Włosi; choroby, bo założony przez ojca Pio szpital „Casa del Sollievo” (Dom Wytchnienia w Cierpieniu) jest jednym z najlepszych ośrodków medycznych Włoch

• P

12 lipca 2022r. 1124