750-LECIE KOŚCIOŁA ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ

We wrześniu rozpoczniemy świętowanie jubileuszu 750-lecia istnienia naszego parafialnego kościoła św. Katarzyny w Goleniowie. Obecna, zabytkowa świątynia zbudowana została na fundamentach pierwszej, trzynastowiecznej fary, wzniesionej wkrótce po lokacji miasta w roku 1268 (na prawie magdeburskim z nadania księcia Barnima I). Dla wiernych parafii Świętej Katarzyny oraz wszystkich mieszkańców Goleniowa jest to wspaniała okazja, aby uczcić jubileusz 750-lecia świątyni cyklem wydarzeń religijno-historycznych. Jest to także znakomity pretekst, by choć w dużym skrócie przypomnieć historię kościoła, który trwale wpisał się w historię naszego miasta.

Obchody 750-lecia kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej zainaugurowane zostaną 18 września, o godz. 19:30, multimedialnym widowiskiem "Komplementy dla Najpiękniejszej". To projekt artystyczny o charakterze oratoryjnym, stanowiący połączenie różnych form artystycznego wyrazu. Scenariusz i muzyka zostały oparte na starożytnych tekstach maryjnych, w tym nabożeństwie „Akatystu” praktykowanym w kościele wschodnim. Projekt został przygotowany przez twórców „Teatru św. Franciszka” - biblijnego teatru muzycznego z Katowic. Przed koncertem odczytany zostanie dokument Barnima I z roku 1271, w którym jest wymieniony kościół Świętej Katarzyny. Rekonstrukcja dokumentu znajdzie poczesne miejsce we wnętrzu świątyni i będzie ona przypominała piękną historię 750 lat. Świątyni, której patronuje św. Katarzyna Aleksandryjska. Historię goleniowskiej fary, przypomni również wystawa plenerowa, przygotowywana przez Parafię św. Katarzyny we współpracy z Gminą Goleniów. Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów będzie uroczysta konsekracja kościoła Świętej Katarzyny. Uroczystość ta zaplanowana jest na listopad, w okolicach święta patronalnego parafii (25 listopada).