dodano: 2021-09-26 16:37:40 edycja: 2021-09-26 16:47:47 autor: 45 odsłon: 2271

PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN DO MIĘDZYRZECZA

Już po raz dziewiąty, 25 września, do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w międzyrzeczu przybyli mężczyźni z kilku diecezji polskich. Nie zabrakło również naszej męskiej grupy z Goleniowa, którym towarzyszył ks. Rafał. „Nie bójcie się dawać świadectwa” – te słowa wypowiedziane przez Jan Pawła II w 1997 roku podczas pielgrzymki do Gorzowa Wlkp. były hasłem przewodnim spotkania.

Pielgrzymka rozpoczęła się na Piastowskim Zamku Królewskim. Tam była m.in. wspólna modlitwa, apel wojskowy, salwy honorowe i wykład „Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii”, który wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk. Hasło pielgrzymki wybrano nie przypadkowo. "Nasze czasy wymagają świadectwa i chcemy umacniać się w naszej misji dawania świadectwa" – podkreśla ks. Henryk Grządko, jeden z organizatorów pielgrzymki.

Później mężczyźni przeszli do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski. W pochodzie głównymi ulicami miasta nieśli ze sobą ponad 100 metrową biało-czerwoną flagę. Tam wzięli udział w konferencji poświęconej bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, którą wygłosił ks. Grzegorza Cyran, a także wysłuchali świadectw. Na zakończenie odbyła Msza św., które przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który Odwołując się do hasła pielgrzymki „Nie bójcie się dawać świadectwa” podkreślił, że dzisiaj niezwykle ważne jest świadectwo ludzi tworzących Kościół. Homilię wygłosił bp Henryk Wejman ze Szczecina, który podkreślił, że pielgrzymka mężczyzn to doskonała okazja do zatrzymania się i pomyślenia na osobistą relacją z Bogiem. Sporo miejsca kaznodzieja poświęcił osobie św. Józefa. "Swoją postawą św. Józef uczy przede wszystkim współczesnych ojców, że nie mają nie tylko zapewnić dzieciom byt materialny, ale ponoszą także odpowiedzialność za jego wychowanie" – podkreślił w homilii.

Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski utworzono 13 listopada 2012 r. W kościele w którym posługują ojcowie pallotyni znajdują się relikwie Pierwszych Męczenników Polski.

26 września 2021r. 26 września 2021r. 45 2271